Staff

 Milgate Primary School | IB World School | East Doncaster

Debbie Mierisch

Principal

 Milgate Primary School | East Doncaster | IB World School

Karlie Gooding

Assistant Principal

 

Milgate Primary School | IB World School | East Doncaster 

David Mander

Assistant Principal

 

Together we are committed to providing your child the greatest opportunity to reach their full potential as a learner and as a well-balanced and caring individual.

We strive to provide the very best teaching and learning environment at Milgate to ensure every child is challenged, engaged and supported.  Our expertise, passion and enthusiasm is evident in everything we do.

Learning is a lifelong journey.  Let us work together to help guide your child along this most exciting and wonderful learning journey.

   

2018 Staff Photo

Milgate Primary SchoolMilgate Primary School | East Doncaster | IB World School

 

 

2018 Staff 

FOUNDATION TEACHERS

FOUNDATION AL - Amanda Legault             

FOUNDATION EC - Emily Ceko

FOUNDATION EK - Emma Ketteridge

FOUNDATION GM - Georgia McAllister

FOUNDATION JA - Jessica Allison

FOUNDATION JP - Julie Parker      

FOUNDATION NT - Naomi Thomas

 

YEAR 1 TEACHERS

1CR - Cheryl Reynolds

1GD - Georgia Douglas

1JJ - Jessica Jensen

1JM - Jessica Maino

1SB - Sarah Brown

 

YEAR 2 TEACHERS

2JH - Jason Hunt

2MN - Megan North

2NK - Noam Koles

2SK - Stephanie Kim       

2SR - Sally Robinson                                    

 

YEAR 3 TEACHERS

3KB - Kim Brabham

3LH - Linda Hill

3MW - May-Sem Wong

3TW - Trina Williamson

 

YEAR 4 TEACHERS

4AP - Angela Park

4CS - Carla Sacco

4KT - Kim Travis         

4KW - Kirsty Wright

 

YEAR 5 TEACHERS

5AK - Ana Kostidis / Fiona Bashford

5CM - Caitlin Murphy

5LM - Leah Moloney

5LW - Liam Wilkinson          

 

YEAR 6 TEACHERS

6CH - Claire Harvey-Beavis 

6JC - Jasmine Cergol

6KB - Kirsten Bone

 

SPECIALIST TEACHERS

EAL (English as an Additional Language) | Sharon Harrison

LANGUAGE (Mandarin) | Wan-Ping Nixon and Agnes Cheung         

PERFORMING ARTS | Lucy Lennox and Archie Jacobs                             

PHYSICAL EDUCATION | James Will and Emily Collins                                                 

VISUAL ARTS | Olivia Siddaway and Patricia Kenny

 

SUPPORT STAFF

ADMINISTRATION ASSISTANTS | Ann Rowlands, Jennifer Viljoen & Kristy Hourmouzis 

BUSINESS MANAGER | Denise Shelton

FIRST AID OFFICERS | Esther Smith & Ann Rowlands

ICT TECHNICIANS | Daniel Rognoni & Brad Chaffer

INTEGRATION AIDES | Alex Gaythorpe, Catherine Noel, Christine Viney, Colleen Croft, Daphne Economedes, Kate Graham, Katri Miller, Linda Rohanian, Naomi Barnett, Paula Botha, Penny McNaughton, Sabrina Foster, Sarah Wilson, Stacey Harman, Wanyima Wighton.

LITERACY INTERVENTION | Jane Robinson & Lyn Sanders

LIBRARY TECHNICIAN | Karen Jensen

Translator